Krzyż jubileuszowy.

We wschodniej części Dzietrznik, na wzgórzu zwanym Sachetnia (wys. 220,6 m npm; najwyższe wzniesienie w powiecie wieluńskim) stoi Krzyż Jubileuszowy.

10-metrowy krzyż wzniesiono z racji Wielkiego Jubileuszu 2000-tysiąclecia od Narodzin Chrystusa.

22 września 1999 roku, podczas uroczystej Mszy Świętej na tej górze, ks. arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił Jubileuszowy Krzyż. Na podstawie umieszczono tablicę z napisem: >JEZUSOWI CHRYSTUSOWI, KRÓLOWI WIEKÓW, NA WIELKI JUBILEUSZ ROKU 2000, W HOŁDZIE PARAFIA DZIETRZNIKI<

Tablica pamiątkowa ku czci podharcmistrza Pachnickiego.

W czasie II wojny światowej, plebanię w Dzietrznikach niemiecki okupant zamienił na posterunek żandarmerii. W piwnicach przetrzymywano i torturowano więźniów. Wśród napisów pozostałych na ścianach znajduje się i taki:
„ tutaj byłem trzy dni torturowany – A. Pachnicki "

Jednym z więźniów był tu Antoni Pachnicki podharcmistrz wolnej Polski. Należał do Szarych Szeregów od 1939 roku. Został zamęczony przez Niemców.

W 1991 roku parafię Dzietrzniki odwiedził były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który był bliskim kolegą Antoniego Pachnickiego. Tablicę zaś uroczyście odsłonięto i poświęcono 4 września 1994 roku.

Grób poległych bohaterów.

Na tutejszym cmentarzu znajduje się symboliczny grób tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Poległych w czasie powstania w roku 1863, podczas I wojny światowej, wojny z bolszewikami w 1920 r., oraz zamordowanych i poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Dzietrznik i gminy Pątnów. Na tablicy znajdują się imiona i nazwiska tutejszych mieszkańców, którzy bądź to zostali zamordowani w piwnicach posterunku żandarmerii (plebanii), bądź też zginęli gdzieś poza Dzietrznikami (jak np. ks. Dyja zamordowany w obozie w Dachau).
Inicjatorem budowy tego obelisku był tutejszy proboszcz, który sam przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym w Dachau, ks. Leon Poprawa. W roku 2016 pominik został postawiony na nowo. Nowy kształt powstał dzięki funduszom pozyskanym przez urząd gminy.

Miejsce bitwy z powstania styczniowego.

W lesie tuż za Dzietrznikami (po lewej stronie DK 43 jadąc z Wielunia do Częstochowy), znajduje się miejsce pamięci o potyczce oddziału powstańczego z 1863 r., która miała miejsce 22 kwietnia tegoż roku w tutejszych lasach. Historycy nazywają ją bitwą pod Kluskami (niektórzy bitwą pod Rudnikami). Pewne jednak jest, że oddział powstańców pod dowództwem pułkownika Parczewskiego stoczył w tutejszych lasach potyczkę z przeważającymi siłami wojsk rosyjskich. Powstańcy ponieśli klęskę i oddział ów poszedł w rozsypkę. Poległych powstańców pochowano nie wiadomo gdzie, natomiast miejsce jest od dość dawna oznaczone krzyżem i stojącym tam obeliskiem.