CHRZEST

Sakrament chrztu świętego sprawowany jest w niedziele podczas Mszy Świętej o godz. 11:30.

Inne terminy mogą być podyktowane tylko bardzo ważnymi względami i po osobistym uzgodnieniu z duszpasterzem.

Prośbę o chrzest zgłaszają rodzice dziecka (oboje) na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu.

Do zgłoszenia konieczne są następujące dokumenty i dane:

1. akt urodzenia dziecka
  2. dowody osobiste rodziców
  3. dane rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres zamieszkania.

Rodzice chrzestni:
-> jeżeli któreś z rodziców chrzestnych mieszka na terenie naszej parafii, przychodzi do kancelarii razem z rodzicami dziecka zgłaszającymi chrzest.
-> chrzestni spoza parafii muszą bezwzględnie posiadać aktualne zaświadczenie z parafii swojego zamieszkania. Zaświadczenie takie musi być przedstawione w kancelarii na co najmniej tydzień przed dniem chrztu.

Do pełnienia roli chrzestnych, rodzice dziecka powinni wybierać osoby autentycznie wierzące, a więc takie które dają gwarancję wsparcia w religijnym wychowywaniu dziecka.

Warto poczytać o chrzcie świętym z Katechizmu Kościoła Katolickiego tutaj.

MAŁZEŃSTWO

Dobrze byłoby zapoznać się z nauką Kościoła o małżeństwie tutaj
i z niektórymi pojęciami tutaj

O ile termin ślubu można zarezerwować wcześniej, to na pierwsze spotkanie w kancelarii narzeczeni zgłaszają się co najmniej na sześć miesięcy przed planowanym terminem.

Konieczne są następujące dokumenty:

1. dowody osobiste
  2. aktualne (wystawione nie wcześniej niż przed trzema miesiącami) metryki chrztu (jeżeli chrzest był poza naszą parafią), na których odnotowany jest sakrament bierzmowania, lub dodatkowe zaświadczenie o przyjęciu tego sakramentu
  3. zaświadczenia o katechezie przedmałżeńskiej (jeżeli w takiej uczestniczyli w ramach nauki religii lub w innej formie)

Kontakt w sprawie nauk przedmałżeńskich:
w Wieluniu:  502 455 954

inne ośrodki na terenie diecezji:
w Częstochowie:  500 843 001
w Radomsku:  502 455 984
w Zawierciu: 785 684 629

osoba odpowiedzialna w diecezji:
ks. Robert Grohs
Zastępca Kierownika Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
tel: 504 843 975; mail: ro@grohs.pl

z 24 czerwca A.D.2020
XIII Niedziela Zwykła)
28 czerwca A.D. 2020