W KOŚCIELE NA ŻYWO
Kliknij i zobacz widok z kamery na żywo.
SZYBKI KONTAKT

TELEFONY:

proboszcz: 43 886 56 17

wikariusz: 43 886 56 16

E-MAIL:

proboszcz@parafiadzietrzniki.pl
wikariusz@parafiadzietrzniki.pl

Informacje

Zdjęcia umieszczone na stronie głównej, pochodzą z autorskiej strony Tomasza Gajka
i są tu publikowane za jego zgodą.
Autorzy innych zdjęć:
Jolanta Pęcherz, Waldemar Raducki, Paweł Miarka.

ALBA - Długa do kostek biała szata wierzchnia kapłanów, diakonów i służby liturgicznej.

 

AMBONA [kazelnica, kateterka] - Pulpit znajdujący się w prezbiterium, z którego sprawuje się obrzędy Liturgii Słowa.

 

AMPUŁKI - Naczynia w kształcie dzbanków, przeznaczone na wodę i wino używane do Eucharystii.

 

ASPERSJA - Obrzęd pokropienia wiernych wodą święconą, stosowany zwykle w niedziele i święta. Obrzęd ten, który zastępuje akt pokuty, znajduje się w Mszale Rzymskim dla diecezji polskich.

 

BURSA - Ozdobna torba (z taśmą przeznaczoną do założenia na szyję) służąca do zanoszenia chorym Najświętszego Sakramentu i olejów świętych.

 

CINGULUM - Pasek w postaci sznura lub płóciennej taśmy, służący do przepasywania alby.

 

DALMATYKA - Ozdobna szata liturgiczna diakona, w kształcie litery T, z krótkimi rękawami.

 

EWANGELIARZ - Księga liturgiczna zawierająca Ewangelie na niedziele i uroczystości roku liturgicznego (różna od lekcjonarza).

 

HOSTIARKA - Okrągłe naczynie metalowe, przeznaczone do przechowywania hostii.

 

HUMERAŁ - Prostokątna chusta płócienna z taśmami, służąca do okrywania szyi, ramion i części stroju zwykłego, wystającego pod szyją spod alby.

 

KAPA - Szata liturgiczna kapłana i diakona w postaci długiego, ozdobnego płaszcza, stosowana w czasie nabożeństw i udzielania sakramentów poza eucharystią.

 

 KIELICH - Naczynie liturgiczne, przeznaczone do konsekracji wina, wykonane z metalu lub innego prawnie dozwolonego materiału.

 

KOMŻA - Krótka do kolan biała szata liturgiczna kapłanów, diakonów i służby liturgicznej.

 

KORPORAŁ - Kwadratowa płócienna chusta składana na dziewięć części, którą umieszcza się na ołtarzu, a na niej ustawia się naczynia z Postaciami Eucharystycznymi.

 

KREDENS [kredensja, kredencja] - 1. mebel stanowiący wyposażenie zakrystii, posiadający blat oraz szafki do przechowywania wszelkich paramentów liturgicznych, 2. stolik umieszczony w prezbiterium lub w jego pobliżu, na którym przygotowuje się wszystko, co jest niezbędne do Liturgii. Na nim można także dokonać puryfikacji naczyń po Komunii.

 

KUSTODIA - Naczynie w kształcie puszki (czasem przeszklonej) umieszczonej na stopie, w którym przechowuje się konsekrowaną Hostię.

 

LAWATERZ - 1. dzbanek (i tacka) przeznaczone do obmycia dłoni kapłana w czasie przygotowania darów w liturgii eucharystycznej (lavabo). 2. Naczynie z wodą bądź umywalka znajdująca się w zakrystii, służąca do umycia rąk przed Mszą świętą.

 

LAVABO - Obrzęd symbolicznego obmycia rąk głównego celebransa kończący przygotowanie darów w liturgii eucharystycznej.

 

LEKCJONARZ - Księga liturgiczna, zawierająca czytania mszalne na cały rok liturgiczny.

 

MONSTRANCJA - Naczynie przeznaczone do wystawiania dla adoracji Najświętszego Sakramentu, składające się z przeszklonej  z obu  stron i otwieranej puszki (w której umieszcza się Hostię w uchwycie - Izw. melchizedek lub luna), otoczonej ozdobną promienistą glorią.

 

MITRA [infuła] - Liturgiczne nakrycie głowy biskupów (i infułatów), w postaci dwóch trójkątnych tarcz z dwiema zwisającymi z tyłu taśmami.

 

 MSZAŁ - Podstawowa księga liturgiczna zawierająca obrzędy Mszy świętej - teksty stałe i zmienne.

 

OŁTARZ - Stół kamienny (niekiedy drewniany), na którym sprawuje się Eucharystię.

 

ORNAT - Wierzchnia ozdobna szata liturgiczna kapłana w postaci płaszcza z otworem na głowę okrywającego całe ciało.

 

PALIUSZ - Naszyjnik oznaczający godność arcybiskupa metropolity, wykonany z białej wełnianej taśmy, na której jest wyhaftowane sześć czarnych krzyżyków, z dwoma, zwisającymi na piersi i na plecy, końcami.

 

PALKA - Kwadratowe, sztywne, ozdobne nakrycie kielicha wykonane zwykle z płótna.

 

PASTORAŁ - Ozdobna długa laska wykonana z metalu lub drewna, oznaczająca władzę pasterską biskupa i używana przez niego w czasie Liturgii.

 

PATENA - Naczynie liturgiczne w postaci metalowego, pozłacanego (przynajmniej wewnątrz) talerzyka lub miseczki, służące do składnia na nim hostii i komunikantów przeznaczonych do konsekracji w czasie Mszy świętej.

 

PEKTORAŁ - Krzyż zawieszony na łańcuchu, noszony na piersiach przez biskupów.

 

PIUSKA - Mała, okrągła, jedwabna czapeczka noszona przez biskupów (i niektórych zakonników) we właściwym im kolorze.

 

PREZBITERIUM - Część kościoła lub kaplicy, w której znajduje się ołtarz, przeznaczona dla sprawujących Liturgię i usługujących.

 

PURYFIKACJA - Oczyszczenie naczyń używanych w czasie Eucharystii do konsekracji i rozdzielania Ciała i Krwi Pańskiej po Komunii świętej.

 

PURYFIKATERZ - Płócienna chusta służąca do wycierania kielicha w czasie  przygotowania darów, Komunii i puryfikacji naczyń.

 

PUSZKA [cyborium]    Naczynie przypominające kielich, posiadające pokrywkę, służące do konsekracji większej ilości komunikantów, rozdzielania Ciała Pańskiego i przechowywania Eucharystii w tabernakulum.

 

RĘCZNICZEK - Płócienna chusta służąca do wytarcia rąk celebransa po labvabo.

 

STUŁA - Szeroka, ozdobna wstęga używana przez kapłanów i diakonów, oznaczająca ich urząd.

 

TABERNAKULUM - Pancerna szafka znajdująca się w ołtarzu przyściennym, umieszczona w ścianie prezbiterium lub w oddzielnej kaplicy, przeznaczona do przechowywania Najświętszego Sakramentu.

 

TURIBULUM  - [trybularz,  kadzielnica]  -  Mały  kociołek  z  pokrywą, umieszczony na łańcuszkach zakończonych daszkiem z uchwytem.

 

VASCULUM - Naczynko z wodą umieszczone zwykle obok tabernaku¬lum, służące do obmycia palców szafarza po rozdzielaniu Komunii.

 

WELON - 1. [tuwalnia] welon naramienny w postaci chusty z zapięciem: okrywa się nią ramiona celebransa, który przez nią trzyma monstrancję w czasie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem lub procesji eu¬charystycznej.  2.   [welon kielichowy]  chusta czworoboczna wykonana z ozdobnej tkaniny, służąca do okrycia kielicha i puszki przed przygotowaniem darów i po puryfikacji. 3. [sukienka na puszkę] ozdobne okrycie puszki z Ciałem Pańskim przechowywanej w tabernakulum.

 

Źródło: Kompendium Ceremoniarza, oprac. zbiorowe, Częstochowa 2008, s.84-87.

LITURGIA
CZYTELNIA
Katecheza
Ojca Świętego
z 29 listopada b.r.
MSZE ŚW. i NABOŻEŃSTWA
OGŁOSZENIA
I Niedziela Adwentu
3 grudnia A.D. 2023
INTENCJE MSZALNE
I Tydzień Adwentu
(4 -10 grudnia  A.D.2023)
Msza Św. zbiorowa
(9 grudnia)
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE
Prace w parafii...
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 267
W tym miesiącu: 788
Wszystkich: 5808